Bilinçsiz Kullanılan Bitkisel İlaçlar Sağlığı Tehdit Ediyor

Bilinçsiz Kullanılan Bitkisel İlaçlar Sağlığı Tehdit Ediyor

Bilinçsiz Kullanılan Bitkisel İlaçlar Sağlığı Tehdit Ediyor

Son yıllarda bilinçli bilinçsiz olarak kullanımı artan bitkisel ilaçlar, hekim tarafından onaylanmadan kullanılması halinde ciddi hasarlara neden olabiliyor. 

Bitkisel ilaçların diğer ilaçlarda birlikte alınmasının, tıbbi tedavinin başarılı olmasını engellediği gibi hastada ciddi rahatsızlıklar oluşturmaya hatta ölümlere bile neden olabilmektedir.

Hastaların mutlaka doktor kontrolünde tedavi olması gerekmektedir.Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde bitkiler tedavide kullanılıyor. Pek çok ilacın etken maddesi zaten bitkilerden oluşuyor. Hastalar, hem doktorların verdiği ilaçlarını kullanırken bir yandan da çeşitli bitkilerle hastalıklarını tedavi etmeye kalkışırsa aşırı ilaç kullanımına bağlı ciddi tehlikeler geçirebilir.


Bitkisel ilaçların bilinçsizce ve doktor kontrolü olmadan kullanılmasının genel olarak karaciğerde büyük tahribatlara yol açabilmekte, aşırı kullanımının karaciğer iflasına bile neden olabileceği bilinmelidir.Kulaktan dolma bilgilerle ilaç ve bitkisel ürün kullanmak yerine hastalıklarını mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.