ESWT

ESWT NEDİR?

Extracorporeal Shock Wave Therapy; beden dışı şok dalga tedavisi,kısaca "şok dalga tedavisi". Oluşturulan güçlü ses dalgalarının elipsoid şeklindeki bir çelik çanak vasıtasıyla vücudun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan yeni bir noninvazif (girişimsel müdahale gerektirmeyen ) tedavi şeklidir. Çalışma prensibi, vücut dışında üretilen akımların dokuda ses dalgaları şeklinde yayılması esasına dayanır. Söz konusu ses dalgalarıyla uygulanan tedavi tenisçi/golfçü dirseği,topuk dikeni omuz ağrıları psödoartrozlar (kaynamayan kırıklar) gibi ortopedik hastalıkların tedavisinde uzun süre kullanılmaktadır.

Eswt uygulaması nasıl yapılır?

Uygulama öncesi ilk aşamada röntgen ultrason bulguları ve palpasyon sonucu sorunlu bölge tespit edilir ve işaretlenir. Hastalığın olduğu noktaya odaklama yapılır. Bu işlemde işaretlenen bölgeye ultrason jeli sürülür. Ses dalgasının etkisinin azalmaması için taş kırma başlığı ile vücudunuz Arasında hava kalmaması sağlanır. ESWT uygulaması çok az duyacağınız bir “çıt” sesi ile başlanır. Bu sesi sürekli kısa aralıklarla duyarsınız ve titreşimini çok hafif hissedersiniz. ESWT uygulama odak noktasını sık sık kontrol edilir. Enerjis eviyesi kontrollü olarak sizi rahatsız etmeyecek şekilde artırılır. Uygulama sırasında enerji gücü ve miktarı sizin rahatınıza taşınızın çeşidine ve bulunduğu yere göre düzenlenir. İşlem mümkün olduğunca ağrısız veya sizin kabullenebildiğiniz hafif bir ağrı olur.

Kaç seans uygulanır?

Doktorunuzun belirlediği sayıda seans uygulanır.

ESWT nin güvenirliği

Amerika’da 1997 yılından beri Topuk Dikeninde 2000 yılından bu yanada  Tenisci dirseğinde FDA (Amerika için gerekli izin) oanyı alınmıştır. Böylece Şok Tedavi artık tüm dünyanın kabul ettiği bir tedavi olarak onaylanmış ve Nano teknoloji ürünü olarak kliniklerdeki yerini almıştır.