Hamilelikte Sıvı Kaybı Düşük Riskini Artırıyor.

Hamilelikte Sıvı Kaybı Düşük Riskini Artırıyor.

Hamilelikte Sıvı Kaybı Düşük Riskini Artırıyor.

Kapadokya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ramazan GÜNGÖR, anne adaylarının gebelikte yeterli sıvı tüketmesini, doktor kontrollerini aksatmamaları gerektiğini vurguladı.

Hamilelikte sıvı tüketiminin yetersiz olmasının düşük riskini arttıracağını dile getiren Op. Dr. Ramazan GÜNGÖR,

"Yaz aylarında sıvı kaybı fazla olduğu için bu aylarda gerekli sıvı alımı yapılmalı. Yeterli miktarda sıvı, erken doğum tehlikesini önlemenin yanı sıra bebeğin hızlı gelişiminde de önemli. Gebeliğini yaz aylarında geçiren anne adayları günde ortalama 3 litre su tüketmeli. Sıvı tüketmesi gereken gebeler çay ve kahve yerine, süt ve süt içerikli zengin mineralli içecekleri tercih etmeli. Sık çay tüketen anne adaylarında ise demir eksikliği görülmektedir" dedi.

Gebelik döneminde yeterli sıvı alımının idrar yolu enfeksiyonunu önleyeceğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ramazan GÜNGÖR,

"İdrar yolu enfeksiyonu erken doğum ve düşük riskini artırmaktadır. Gebelik dönemlerinde idrar yolu enfeksiyonu herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkabilir. İdrar yaparken yanma ve acıma şikayetleri fazla görülmez.

Gebelikte şikayetler, kendini sık idrara çıkma olarak gösterir. Bu durum, rahmin idrar torbasına baskısına bağlı olduğu gibi, idrar yolu enfeksiyonlarının başlangıcı da olabilir. Düzenli gebelik kontrollerini yaptıran anne adaylarında tam idrar tetkikiyle enfeksiyon tanısı konulabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarında erken teşhis, düşük riski ve özellikle prematüre bebek oranını azaltmaktadır. Düzenli gebelik kontrolü hem anne hem de bebek sağlığı açısından önemli. İdrar yolu enfeksiyonlarına bağlı risklerin önlenmesi için gebelik döneminde susuz kalınmaması, vücudun sıvı ihtiyacının yeterince karşılanması ve gerekli miktarda su tüketimine önem verilmesi gerekir" diye konuştu.