TAŞİKARDİ NEDİR?

TAŞİKARDİ NEDİR?

Taşikardi (Taşiaritmi olarak da bilinir), sinüs ritminin dinlenme sırasında olabilecek normal oranını aşmasıdır. Genel olarak dinlenme sırasında nabzın dakikada 100'ü aşması yetişkinlerde taşikardi olarak kabul edilmektedir. Dinlenme hızının üzerindeki kalp atış

hızları normal (egzersiz ile) veya anormal (kalp içindeki elektrik problemleri gibi bir sebepten dolayı) olabilir. Normal atışın 1 fazlası, kalbin hızlı attığını gösterir. Taşikardi her zaman kalp hastalığı belirtisi değildir: Koşmak, sindirilmesi güç gıda yemek, heyecanlanmak, sigara, içki, çay, kafein ihtiva eden içecekler içmek, bazı ilaçlar ve kadınların regl dönemleri taşikardiye neden olabilir. Bu tür taşikardi, nedenin ortadan kalkmasıyla geçer. Fakat kalp ve böbrek hastalıkları, ateşli hastalıklar ve zehirlenmelerde taşikardiye yol açtığından ihmal edilmemesi, doktora başvurulması gereken bir durumdur.

- Baş dönmesi

- Nefes darlığı

- Göğüs ağrısı

- Ani güçsüzlük

- Sersemlik hissi

- Düşük tansiyon

- Kalp çarpıntısı 

En yaygın taşikardi belirtilerdir. Aşırı durumlarda bilinçsiz hale gelebilir, Bazı taşikardi atakları hiçbir belirti vermeden gerçekleşebilir.