logo
Gizle

Fark Ücreti ile İlgili Önemli Açıklamalar

Hastanemiz Başhekimi Op.Dr.Fatih Yakut alınan farklarla ilgili FİB Haber'e önemli açıklamalarda bulundu. İşte Fatih Yakut'un önemli açıklamaları:

 

Bakanlar Kurulu’nun, 13,10,2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararıyla, özel hastanelerin vatandaştan alabileceği fark ücretinde sınır yüzde 90′dan, yüzde 200′e çıkarıldı. Hastadan SGK’nın belirlediği ücretin yüzde 90’ına kadar fark alabilen özel hastaneler, artık yüzde 200’e kadar fark isteyebilecektir.

Bu karardan sonra basında çıkan haberlerin de etkisiyle vatandaşımız bunu özel hastaneler zam yaptı şeklinde yorumladı ve özel hastaneye gitmekten imtina etmeye başlamıştır.  Ancak bu kararın ne için çıkarıldığına bakmak gerekir. İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerdeki bazı grup hastaneler zaten % 90 değil duruma göre % 100 fark almaktaydılar. Bu karar sözde o hastanelerin yasal olmayan bu durumunu düzeltmek(!) için alınan karardır.

Hastanemiz daha önce %90 oranında fark alma yetkisi varken bile ortalama %30 civarında fark alabilmekteydi ki %200 e çıkması bize katkı sağlamamıştır. Hastanemiz bu durumdan yararlanmamıştır ve herhangi bir şekilde alınan fark ücretlerine Zam yapmamıştır.  Halkımıza önemle duyurulur.

Paylaş: