logo
Gizle

Laparoskopik fıtık ameliyatı yapıldı...

laparoskopik fıtık ameliyatı yapıldı.
Özel kapadokyaHastanesi'nde hizmet kapasitesi her geçen gün artarken, çok zor cerrahi operasyonlar başarıyla gerçekleştiriliyor. Hastanede son olarak laparoskopik fıtık ameliyatı yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hastanenin genel cerrahi uzmanı Op.Dr.Osman SELÇUK, dünyada hızla yayılan laparoskopik yama tedavisinin, hastaya ve cerraha büyük rahatlık sağladığını belirtti. Karın ön duvarında orta hatta fıtığı olan ( GÖBEK FITIĞI  ) bir hastaya laparoskopik yama onarımı yaptığını belirten selçuk, bu yöntemin en büyük yararının ise hastanın ameliyat sonrasında karnında  yara izinin olmaması, daha az ağrı çekmesi ve hızla iyileşme sürecine girmesi olduğuna dikkat çekti.

Op.Dr.Selçuk, "Laparoskopik fıtık onarımı, üç adet küçük kesi, laparoskopi teknolojisi ve yamanın kullanıldığı yeni bir yöntem. İçi boş bir boruya benzetebileceğimiz kanülün içinden yerleştirilen ve özel bir kameraya bağlanmış olan teleskop, cerrahın fıtık ve çevre dokularını bir monitörden görebilmesini sağlıyor. Cerrahın fıtığın oluştuğu yerde çalışabilmesini sağlamak amacıyla bölgeye iki kanül daha yerleştiriliyor. Fıtık, karın içinden onarılıyor. Günümüzde laparoskopik fıtık onarımı sonrası etkin ağrı kontrolünün sağlanması ve hareket etmenin cesaretlendirilmesiyle günlük aktiviteye çok erken geri dönülebiliyor. Öyle ki hastalar artık 24 saat içerisinde banyo dahil tüm hijyenik gereksinmelerini kendi başlarına karşılayabiliyor, 2-3 gün içerisinde günlük işlerini yapabiliyor" diye konuştu.

Görüşlerini belirten hasta yakınları ise bu tür cerrahi operasyonlar için İstanbul, Ankara, kayseri gibi büyük kentlere gitmekten kurtulduklarını belirttiler

 

Paylaş: